INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Waleria Dąbrowska (z domu Kieszkowska)  

 
 
1859 - 1911-01-03
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dąbrowska Waleria z Kieszkowskich (1859–1911), rzeźbiarka, urodziła się w Tarnawie Niżnej powiat Turka, córka Waleriana Kieszkowskiego, właściciela Tarnawy N., i Domiceli Olimpii z Maszowskich. Kształciła się we Lwowie, i tu studiowała rzeźbę u Antoniego Popiela, potem w Wiedniu u Königa i Dülla, a w Paryżu w Akademii Julien. Za powrotem do Lwowa wykonała szereg popiersi zdobiących ogród Jezuicki. W r. 1880 poślubiła Leona Włodzimierza Dąbrowskiego, agronoma, urzędnika Krak. Tow. Ubezpieczeń. W 1899 znalazła się w Peszcie, gdzie wykonała wiele portretów, między innymi: biust historyka Toldy Ferencza i generała Hordliczki, bar. Schosberga i wiele innych osób z arystokracji węgierskiej. Na wystawie w Wiedniu prace jej zwróciły uwagę ministra Wlasicza, który ją przedstawił cesarzowi, a którego uwagę ściągnęła jej rzeźba: »né de l’enfer«. Powróciwszy do kraju, pracowała głównie na terenie lwowskim, między innymi wykonała piękny biust hr. Skarbka. Lata między 1905–1910 spędziła w Berlinie, po których przeniosła się do Warszawy, gdzie wśród innych prac wykonała popiersie prezydenta miasta Starynkiewicza. Bujne swe życie zakończyła 3 stycznia r. 1911 w Warszawie.

W potretach męskich wydobywała siłę wyrazu i modelunku; (jednym z lepszych jest portret w płaskorzeźbie z bronzu Henryka Kieszkowskiego z r. 1886), w kobiecych, jak w portrecie pani K., miękkość tak w ujęciu psychicznym indywidualności jak i w stosowaniu formy. Umiała też wydobyć nietylko różnice indywidualne, ale uwydatnić rasowe charakterystyczne znamiona. Miała talent niepośledni, który nie zdobył sobie mimo to szerszego rozgłosu.

 

»Wędrowiec« 1900, s. 831; Świeykowski, Pam. T. P. S. P.; Thieme-Becker VIII. Wiadomości prywatne.

Helena d’Abancourt

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Stanisław Dębicki

1866-12-04 - 1924-08-12
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Bronisław Białobłocki

ok. 1861 - 1888-04-14
publicysta
 

Władysław Szajnocha

1857-06-28 - 1928-08-01
geolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.